Synova hra nás vyšla pěkně draho
-13 000 Kč

Matějovi je devět a videohry hraje každý den. O víkendech hrajeme i spolu. Občas jsem nám dokonce koupil pár herních kreditů.

„Nebavilo mě ale pořád dokola zadávat údaje ke kartě, zaškrtnul jsem si v herním účtu funkci zapamatovat kartu.“
Když si pak chtěl Matěj zkusit koupit kredity sám, dovolil jsem mu to - aspoň se naučí, jak fungují online platby. Matěj byl přitom rozumný a chápal, že kupovat kredity tajně nesmí.
Jednou ale spolužák Matěje porážel a Matějovi už zbývalo málo času. Pod tlakem přemýšlel, co s tím. A napadlo ho podívat se do obchodu s kredity.
Viděl, že za 600 dostane ve hře dobrou pozici. Rozhodl se tedy, že kredity koupí, ale hned jak přijdu z práce, všechno mi řekne a rovnou mi těch 600 zaplatí ze svého.
Pokud využíváte menší transakce v rámci online her, ujistěte se, že máte nastavené maximální limity.
Když mi o tom Matěj řekl, podíval jsme se na účet a zjistil, že se nejedná o 600 korun, ale 600 dolarů. Matěj brečel, já jsem byl naštvaný. Uvědomoval jsem si ale, že to není jen jeho chyba. Neměl jsem tam nechat uložené údaje o kartě.
Jak se ponaučit z příběhu
Matějových rodičů?
Vysvětlujte dětem, jak fungují online platby kartou/převodem.
Naučte je, ať si kontrolují, co a komu potvrzují.
Veďte je k bezpečnému surfování na internetu a buďte jim příkladem.
Zahrajte si s dětmi edukativní hru, kde si jednoduše ověříte, jaké jsou jejich znalosti v oblasti kybernetické a finanční bezpečnosti. Navštivte stránky www.kyberhra.cz.
Jaké typy podvodů
ohrožují vaše děti?
Zneužití dat a karet
Máte registrovanou kartu v PC/mobilu/tabletu, ale přístup do aplikací nechrání heslo? Pokud se zařízení dostane do rukou dětí, může dojít k tomu, že se nechtěně, nebo záměrně strhnou peníze z vašeho účtu kvůli stahování placeného obsahu až do výše denního limitu.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Vždy si aplikace zabezpečte heslem a buďte obezřetní při registraci své karty do různých zařízení. Hesla do jednotlivých zařízení neukládejte.
-
Hovořte s dětmi o čerpání peněz na online hry a vysvětlete jim, jaký je rozdíl mezi virtuální platbou (body nebo diamanty ve hře) a reálnými penězi.
-
Jak udržet v hlavě více hesel? Děti mají občas problém zapamatovat si všechna hesla, s tím jim může pomoci aplikace pro jejich správu, např. Klíčenka pro správu hesel od Apple.
Podvody u online her
V online hrách jsou různé chaty, kde je třeba si dávat pozor. Podvodníci se často snaží dětem ukrást nejen herní účet, ale zkusí to i s dalšími podvody.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Pokud s někým chatují ve hře, měly by se řídit stejnými pravidly jako při chatování na sociálních sítícha internetu.
-
Ať se přihlašují s různými hesly. Každé heslo by mělo být silné, obsahovat malá i velká písmena a různé znaky.
-
I v rámci herních účtů je dobré zvážit dvoufázové ověření pro přihlášení.
-
Jak nastavit dvoufázové ověření? Konkrétně třeba v Discordu je nutné jít do Nastavení > Můj účet > Zapnout dvoufázové ověření. To znamená, že pro přihlášení musíte zadat jméno, heslo a mobilní telefon. To oceníte v případě, že dětem někde unikne jejich heslo.
Podvodné m-platby
I m-platby jsou terčem podvodníků. Jejich cílem je získat telefonní číslo a následně autorizační kód. S ním jsou pak schopni čerpat peníze z tarifu. Podívejte se ZDE.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Pokud děti nepotřebují platby třetím stranám (m-platby), zablokujte jim je.
-
Pokud se děti s tímto podvodem setkají, informujte společně kamaráda, jehož účet byl zneužit, popřípadě kontaktujte přímo jeho rodiče.
-
Nepředávej kódy z bezpečnostních SMS.
Podvody při online seznamování
I děti si občas otevřou seznamovací aplikace nebo navážou kontakt s cizím člověkem na sociálních sítích. Málokdy to druhá strana myslí dobře a pak se jedná o podvodníka, který z dětí bude loudit peníze nebo citlivé osobní údaje.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Hovořte s dětmi o rizicích online seznamování: neklikat na neznámé odkazy, neposílat žádné citlivé údaje, nesdělovat o sobě ani o rodině bližší informace.
-
Děti by nikdy neměly cizím lidem posílat fotografie, které by mohly být zveřejněny a zneužity.
-
Zajímejte se, jak vaše dítě tráví čas na internetu, a při podezření situaci okamžitě řešte.
Falešné dary nebo výhry
Falešné reklamy na výhru nového mobilu nebo luxusní dovolenou se ukazují i vašim dětem. Ty se mohou někdy v euforii z výhry unáhlit a kliknout na podezřelý odkaz nebo poskytnout své citlivé údaje.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Hovořte s dětmi o pravidlech soutěží, pokud nesoutěžily, nemohou nic vyhrát.
-
Pokud soutěžily, ale nejsou si jisté, zda nejde o podvod, ať se s vámi vždy poradí.
-
Vysvětlete jim, že se o podvod jedná i v případě, když je na fotce s výhrou celebrita.
Podvodné e-shopy
Online nakupování už není výjimkou ani u dětí, které si samy nakupují např. komponenty ke hrám, oblečenía další. I zde by měly vědět, jak nakupovat bezpečně a nenalítnout podvodnému prodejci.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
První nákup udělejte společně a ukažte jim, jak to probíhá.
-
Naučte je vyhledat si recenze.
-
Pokud již disponují dětským účtem, nastavte nižší limity pro online platby.
-
Pokud dětem nedorazila správná objednávka a platily kartou, řešte situaci reklamací přes vaši banku.
Podvodné hovory
Podvodník volá jménem nějaké instituce a snaží se po telefonu získat citlivé údaje, tedy číslo karty nebo údaje k bankovní identitě.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Pokud je někdo cizí kontaktuje po telefonu a bude po nich chtít nějaké údaje, ať to vždy řeší s vámi nebo útočníkovi předají váš kontakt pro dořešení.
-
Informujte děti o rizicích, které přináší sdílení citlivých údajů po telefonu.
Podvodné zprávy a e-maily
Jedná se o podvodné e-maily, SMS zprávy nebo chat v aplikacích, přes které chtějí podvodníci získat citlivé údaje ke kartě nebo bankovní identitě.
Co dělat a o čem s dětmi mluvit?
-
Informujte je o rizicích spojených s vyplňováním osobních údajů do cizích odkazů. Podvodníci takto získávají přístup k financím i do účtů na sociálních sítích.
-
Pokud jim přijde podezřelá zpráva, ať ji raději proberou s vámi.
Níže se můžete podívat na to, co je potřeba kontrolovat u e-mailové komunikace a obrázek můžete sdílet i s vašimi dětmi:

Další příběhy